Biurowce .KTW – Tetris w centrum Katowic

Krzysztof Kurdziej

Z pewnością każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że hala widowiskowo-sportowa „Spodek” jest najbardziej znanym budynkiem w Katowicach i zarazem jego wizytówką. Sąsiadując z rondem gen. Jerzego Ziętka i Pomnikiem Powstańców Śląskich stworzył obszar będący reprezentatywnym miejscem Katowic. Część budynków to przecież także słynna Strefa Kultury. Kiedyś w pobliżu Spodka stał także budynek Dyrekcji Kolei Państwowych, jednak od kilku lat zastępuje go coś zupełnie nowego. Bo skoro mowa o tak znanym miejscu na terenie Katowic, to co jeśli postawimy tam także nowoczesny kompleks biurowy? To musiało się udać. I faktycznie, lokalizacja nie mogłaby być lepsza. Biurowce .KTW, bo to o nich mowa, widać z każdej strony, co automatycznie uczyniło z nich doskonały punkt orientacyjny. Wcześniej mógł być nim stojący nieco dalej Altus, jednak został w tej kwestii zdetronizowany – tak samo, jak w kwestii bycia najwyższym budynkiem w mieście.

Kompleks .KTW to dwa obiekty – .KTW I, o wysokości 66 metrów, oraz mierzący 134 metry .KTW II. Powstały one na miejscu budynku Dyrekcji Kolei Państwowych. Pierwotnie miał on być rozbudowany i planowano także budowę drugiego biurowca o wysokości 125 metrów, jednak plany te nigdy nie doczekały się realizacji. Budynek sprzedano w 2013 roku, a jego nowym właścicielem została spółka TDJ Estate. W 2015 roku został on rozebrany, a w międzyczasie pojawiały się pierwsze pomysły i przetargi w związku z powstaniem nowych budynków. Ogłoszono, że za projekt odpowie bytomska pracownia Medusa Group. Już w marcu 2016 roku zaprezentowano nazwę i logotyp kompleksu, a niecałe dwa miesiące później nastąpiła oficjalna prezentacja projektu. W czerwcu tego samego roku przetarg na generalnego wykonawcę pierwszego etapu wygrała firma Strabag i jeszcze w tym samym miesiącu weszła ona na plac budowy.

Tak oto rozpoczęła się budowa budynku .KTW I. Prace ruszyły pełną parą i już w lutym 2017 roku odbyła się oficjalna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego w ramach 4 Design Days. W uroczystości uczestniczył prezydent Katowic Marcin Krupa i właściciel TDJ – Tomasz Domogała. W następnych miesiącach ruszył montaż elewacji budynku i już we wrześniu osiągnął on najwyższy punkt konstrukcyjny. W lutym 2018 roku zarządcą budynku .KTW I została firma Colliers International. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie w marcu, a trwały tego czasu jeszcze prace wykończeniowe, odbywały się odbiory końcowe, a na zewnątrz trwały prace związane z czyszczeniem elewacji. W marcu zakończyła się budowa, a największym najemcą została firma Fujitsu GDC Poland. Pierwszym natomiast została firma EY Polska. Oficjalna działalność ruszyła w czerwcu 2018.

A co z drugim, wyższym budynkiem? Prace ruszyły w 2019 roku. Wybrano firmę Gleeds Polska do zarządzania i nadzoru nad drugim etapem kompleksu .KTW. Przy budowie zastosowano system samowznoszący, stosowany dotychczas przy budowie słynnego Sky Tower we Wrocławiu. W Katowicach był to pierwszy raz z tym systemem. Pozwala on na szybką i efektowną pracę na wysokości, przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa. Wyposażony w układ hydrauliczny nie wymaga użycia dźwigu do przestawiania, a dzięki dużej uniwersalności umożliwia tworzenie budynków o nawet najbardziej skomplikowanej geometrii. Niemniej jednak dalsze prace przypadły na czas pandemii Covid-19. Mimo utrudnień z nią związanych na przełomie lutego i marca 2021 na dachu zawisła wiecha. Pierwszym najemcą .KTW II została firma PwC Service Delivery Center, natomiast komercjalizacja .KTW I sięgała wówczas blisko 100% powierzchni. W dniu 1 lipca 2021 roku zapowiedziano drugiego najemcę wieżowca – została nim szwajcarska firma LKQ Europe, należąca do LKQ Corporation. W dniu 11 lutego 2022 roku wieżowiec .KTW II uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Co to oznaczało? Oficjalnie stał się najwyższym budynkiem biurowym zarówno Katowic, jak i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

A jak w liczbach można przedstawić biurowce .KTW? Budynek .KTW I ma 14-pięter a jego powierzchnia biurowa wynosi 18 250 m2, natomiast handlowo-usługowa – 1560 m2. Wyższy z budynków posiada powierzchnię biurową o wielkości 39 900 m2 i 2100 m2 handlowo-usługowej. W całym kompleksie .KTW jest 62 000 m2 powierzchni do wynajęcia. Budynki posiadają odpowiednio 6 i 12 wind. Winda porusza się z prędkością 5 m/s, a podróż z poziomu -3 na 31 piętro trwa zaledwie 35 sekund. Dwie z wind są windami parkingowymi, ponieważ kompleks zawiera również 3-kondygnacyjny garaż podziemny, w którym jest łącznie 460 miejsc parkingowych.

Skąd natomiast wzięła się nazwa .KTW? Nawiązuje ona oczywiście do nazwy miasta Katowice. Biurowce przypominające grę Tetris są na oczach każdego, kto akurat przebywa w centrum miasta, więc nazwa idealnie oddaje to, jak mocno są one już powiązane z Katowicami.